Yerel SEO Nedir? Kocaeli Web Tasarım

Y

Google’da arama esnasında, arama kriterlerinin belirtilmesi ve aramanın ne doğrutuda yapılacağı seçim olarak ayarlanabilmektedir. Google’da detaylı arama’da bir çok kriter belirlenerek arama yapılabilmektedir.

Bizim ise bu yazımızda işleyeceğimiz konu “yerel arama” kısmıdır. Yerel arama’da aranacak olan kelimenin hangi ilde, ilçede aranacağını belirleyebiliyoruz. Böylelikle aramada, il seçimi yoluyla daha rahat, sonuca odaklı bir arama ortamı oluşturulmuş oluyor.

Yerel arama kısmı, yerel bölgelerde, bölgeye özel bir konuda ihtiyacın karşılanmasına yönelik aramaların yapılması için idealdir. Misal; İstanbul’da oto kiralama hizmetinden yararlanmak isteyen bir müşterinin, arama konumunu “istanbul” seçmesi çok daha mantıklı olacaktır. Bu sayede aranan konu ile alakalı arama sonuçlarına kısa zamanda ulaşılabilmektedir.

Google’da aramalarda konum belirleyerek arama yapmak için, Google’ın üst kısmında bulunan tab’dan “arama araçları” seçeneğini seçmeniz gerekiyor. Altında çıkan menü’nün en sağında seçili olan “Türkiye” kısmını konum girin’de belirleyeceğiniz yerel bir konum ile değiştirmeli ve ayarlamalısınız. Bu sayede belirlediğiniz konumda anahtar kelimeniz ile arama yapabileceksiniz. Konum belirleme ile ilgili ayarlamaları alttaki örnek uygulamada görebilirsiniz.

Yerel Seo Nasıl Yapılır ?

Belkide bu konuda en can alıcı noktaların başında bu geliyor. Yerel seo yapmak, doğru müşteri kitlesine ulaşmayı sağlamaktadır. Adana ilinde “oto müzik sistemleri” satışı yapan bir firmanın “Adana” iline göre yerel seo çalışması yapması gerekebilir. Bu sayede ürün ve hizmetlerini kendi ile alakalı olduğu bir ilde sergilemiş olur.

Yerel seo çalışmalarında en önemli konuların başında site içinde ve dışında yapılacak birkaç optimizasyon gelmektedir. Site içinde yapılacak içerik değişikliğinde öncelikle sitenin title, keywords, description kısımlarında “adana oto müzik sistemleri” kelimesinin geçmesi gerekiyor. Sayfanın body kısmında bulunan içerik kısımlarınında bu anahtar kelimeye göre düzenlenmesi gerekiyor. Bir diğer önemli konu ise web sitenin aldığı backlinklerdir.

Web siteye backlinkler verirken, Adana lokasyonlu web sitelerden backlinkler alınması veya adana ile alakalı içerik barındıran web sitelerden backlinklerin alınması o siteyi “adana” lokal kelimelerinde üst sıralara kısa zamanda çıkaracaktır. Spam’dan kaçmak için ise site içeriklerinde çokça anahtar kelime kullanımı, anahtar kelime yoğunluğuna dikkat edilmesi gerekmekte, site dışında ise backlink alırken link çeşitliliğinin elde edilmesi gerekmektedir.

Yorum Ekle

Son Yazılar

Kategoriler

Sosyal Medya Hesaplarımız

Gelişen dünyanın en büyük getirisi sosyal mecralardır. Belli başlı gündem konularımız ve bizden haberdar olmak için sizleri bekliyoruz.